Physics Problem - 4
Two identical bathyspheres float in suspension, the first at depth $2d$, the second at depth $d$ ($d = 1 km$). At the initial moment of time the first bathysphere discharges ballast and starts to float. When it floats to depth d, the second bathysphere bathysphere discharges ballast and begins to float. The first bathysphere appeared on the water surface at $T = 10 s$ earlier than the second one. It is known that the first bathysphere moved with almost constant velocity $v_{0} = 1 m/s$ for the second half of its path. Find the ejective force. The mass of the bathysphere without ballast is $m$. (The force of resistance to the motion of the bathysphere from the water side can be considered directly proportional to the speed of the bathysphere.